icon

Новобаварська пивоварня

Легенда Харкова

«Харківська Баварія»

Історія Нової Баварії почалася в кінці XIX століття, коли на території села Григорівка уродженець Королівства Баварія Франц Гершгеймер відкрив пивоварню. Місце було вибрано не випадково. Допитливий німець цілих сімнадцять років шукав таку локацію, де була б найчистіша вода.

Штат робітників спочатку налічував 66 осіб. На пивоварні впровадили німецьку технологію виробництва пива, а за якість відповідали кращі фахівці-пивовари з Баварії.

Через кілька років розпочала роботу залізнична станція, яка, як і пивоварня, отримала назву «Нова Баварія». А коли в Новій Баварії розбили парк, місце стало користуватися великою популярністю у городян. Тут можна було послухати музику і, звичайно ж, випити місцевого пива. А закусками до пива були баварські ковбаски.

Продукція харківських пивоварів продавалася в найкращих магазинах і ресторанах міста. Наприклад, в 1880-х на вулиці Римарській в центрі Харкова була відома пивна лавка Осипа Доренського. Тут було найкраще пиво харківських пивоварень, а також із Москви і Петербурга і навіть із закордону. Серед закусок до пива був свіжий рибний балик, варені раки, солона сушка, гострий сир, сушені боби. Кухоль пива в крамниці Доренського коштував 5 копійок.

Наприкінці XIX століття пивоварня стає найбільшим виробником пива в губернії, а в 1909 році приносить прибутку 583 164 рублі.

img
img

 

У другій половині XIX століття майже всі великі пивоварні прагнули випускати пиво у фірмових пляшках з рельєфним гравіюванням: писали прізвища або ініціали власника, назву та місцезнаходження заводу, а також перераховували свої нагороди. Найчастіше такі пляшки коштували дорожче самого пива, і дозволити їх собі міг далеко не кожен виробник.

Дізнатися більше

 

 

 

Початок ХХ століття став для цього приміського району Харкова золотою ерою. Близькість до міста і наявність залізниці послужила поштовхом до будівництва в Новій Баварії дачних селищ.

Після Жовтневої революції пивоварня була націоналізована. Вона увійшла до складу Державного пивного тресту під назвою «Пивзавод №3». Завод користувався популярністю і за радянської влади. Його не оминув увагою навіть перший радянський креативник Володимир Маяковський, який вигадав рекламний слоган: «Яка б не була аварія — п’ю пиво “Нова Баварія”».

img

Із пивом «Нова Баварія» пов’язано безліч історій і легенд. Ось одна з них. Справа була на більярдному турнірі між Володимиром Маяковським і Майком Йогансеном.

Дізнатися більше

 

 

 

 

 

 

 

 

У кінці 1920-х влада спробувала надати району комуністичну назву, перейменувавши його в Червону Баварію, але ця затія провалилася. Народ як і раніше іменував Баварію Новою, а не Червоною. У наші дні Жовтневий район Харкова в процесі декомунізації отримав назву Новобаварського.

img
Із рук в руки

Пивоварні заводи Харкова — колишні Каритіна, Ігнатищева, АТ «Нова Баварія» входили до складу Бродтресту. У липні 1923 року заводи були виділені з тресту і передані в концесійне ТОВАРИСТВО за участю іноземного капіталу під назвою «Українська Нова Баварія», а Бродкомбінат ліквідовано в серпні 1923 року.

З 1924 року зазначене товариство було перетворено на Держпівтрест «Українська Нова Баварія» , до складу якого входили: держпивзавод № 1 (колиш. Каритіна), держпивзавод № 2 (кол. Ігнатищева), держпивзавод № 3 (колиш. АТ Нова Баварія), держпивзавод № 4 (колиш. Рейнеке), дріжджі-винокурний завод, він же держпивзавод № 5 (колиш. Ольховського) та орендований Солодовий завод в Українці (Гришенко) № 6.

1945 — після війни «Харківський пивзавод № 1 Нова Баварія» залишався одним із найбільших виробників пива в СРСР.

1971 — завод міг випускати 4 млн. дал. пива на рік. В Україні велику потужність на той момент мали тільки Львівський і Донецький пивзаводи. Випускали тоді пиво традиційних радянських сортів Жигулівське, Ячмінний колос, Слов’янське та ін.

 

 

1999 — у 90-х роках завод був не в змозі конкурувати з новими, побудованими в 70-80 р.р. заводами-десятимільйонниками і закривається на реконструкцію

2001 — знову розпочато випуск пива. За цей час запустили в дію нове обладнання, нові чеські технології. На ринок один за іншим виходять нові сорти пива Нова Баварія № 11, № 13, № 15 і № 17, з’явилося пиво в ПЕТ-тарі.

У 2007 році пивоварня була викуплена транснаціональною корпорацією, і виробництво на ній було зупинено, щоб не складати конкуренцію основному бренду.

2011 — помічено пиво в кегах, проте на заводі заперечують свою причетність до цієї продукції. Але не заперечують, що виробництво пива може бути відновлено вже цього року

У 2014 — запущена знову, але без належного догляду і на старому обладнанні. Зв’язок зі старовинним брендом Нова Баварія втрачений.

2021став роком відродження легендарних пивоварних традицій. Проект нової сучасної високотехнологічної пивоварні був реалізований в Новобаварському районі Харкова, на Новобаварському проспекті і отримав назву «Новобаварська пивоварня». Було завезено нове обладнання, найняті кращі фахівці. Сьогодні підприємство випускає традиційні сорти кегового пива.

img